MP Alamentti
Blog

Podpowiadamy, jak montować płyty warstwowe na dachu

2023-11-08

Dach to nie tylko „korona” budynku, ale także jego pierwsza linia obrony przed czynnikami atmosferycznymi. Wybór odpowiednich materiałów to jedno, ale równie ważny jest właściwy montaż.

Przygotowanie podłoża

Pierwszy krok w procesie montażu płyt warstwowych to dokładne przygotowanie podłoża. Oto kilka kluczowych kroków i wskazówek, które pomogą w tej fazie:

 • Oczyszczenie powierzchni: Upewnijmy się, że podłoże jest czyste i wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kurz, tłuszcz, oleje czy resztki poprzednich materiałów budowlanych. Czyste podłoże zapewni lepszą przyczepność i stabilność płyt.
 • Kontrola poziomu: Używając poziomicy, sprawdźmy czy podłoże jest równe. W przypadku stwierdzenia nierówności, warto je wyrównać, stosując np. masę wyrównującą czy odpowiednie podkładki.
 • Wzmocnienie konstrukcji: Jeżeli podłoże składa się z belek czy innych elementów konstrukcyjnych, sprawdźmy ich stan. Wszelkie uszkodzenia lub oznaki zużycia powinny być naprawione przed montażem płyt. Może to wymagać wymiany belek lub dodatkowego wzmocnienia konstrukcji.
 • Ocena izolacji wodnej: Upewnijmy się, że podłoże jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W przypadku montażu na dachu, zastosowanie dodatkowej warstwy izolacji wodnej pod płyty warstwowe może zapobiec przeciekom i zwiększyć żywotność konstrukcji.
 • Przygotowanie akcesoriów: Zanim rozpoczniemy montaż, warto przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak wkręty, uszczelniacze czy profile krawędziowe. Dzięki temu proces montażu będzie przebiegał sprawnie i bez zbędnych przerw.

Reasumując, staranne przygotowanie podłoża to kluczowy etap, który ma bezpośredni wpływ na jakość i trwałość montażu płyt warstwowych. Nie należy go lekceważyć ani pomijać, jeżeli zależy nam na solidnym i trwałym dachu.

Wybór odpowiednich narzędzi

Przy montażu płyt warstwowych na dachu niezbędne są:

 • Wkrętarka z regulacją momentu obrotowego: Taki rodzaj wkrętarki pozwala na precyzyjne przykręcanie płyt do konstrukcji. Dzięki regulacji momentu obrotowego, możemy dostosować siłę dokręcania wkrętów, co jest kluczowe, by nie uszkodzić płyt ani podłoża. Za mocno dokręcone wkręty mogą deformować płyty lub uszkodzić ich powierzchnię.
 • Wkręty do metalu z uszczelką gumową: Są one dedykowane do montażu płyt warstwowych. Uszczelka gumowa zapewnia wodoszczelność w miejscu montażu, chroniąc przed ewentualnymi przeciekami.
 • Piła do metalu: Podczas montażu często zachodzi potrzeba przycinania płyt do odpowiedniego rozmiaru czy kształtu. Stosowanie specjalistycznej piły do metalu gwarantuje czyste cięcie, bez uszkodzeń i odprysków.
 • Poziomica i taśma miernicza: Dokładność to klucz do profesjonalnego montażu. Poziomica pomoże w kontrolowaniu, czy płyty są montowane równo, podczas gdy taśma miernicza jest niezbędna do dokładnego mierzenia i planowania rozmieszczenia płyt.
 • Rękawice robocze oraz okulary ochronne: Bezpieczeństwo podczas pracy jest priorytetem. Rękawice chronią dłonie przed skaleczeniami i otarciami, zwłaszcza podczas manipulowania ciężkimi i ostrymi płytami. Okulary ochronne zabezpieczają oczy przed odpryskami metalu czy kurzem powstającym podczas cięcia.
 • Narzędzia dodatkowe: W zależności od specyfiki dachu i rodzaju płyt warstwowych, mogą być potrzebne dodatkowe narzędzia, takie jak nożyce do blachy, klucze nasadowe czy pistolety do silikonu. Warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu i przygotować wszystkie potrzebne akcesoria, zanim przystąpimy do pracy.

Każdy, kto przystępuje do montażu płyt warstwowych, powinien znać podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy i korzystać z odpowiedniego sprzętu. Dobrej jakości narzędzia i środki ochrony indywidualnej są inwestycją, która opłaca się w dłuższej perspektywie, gwarantując skuteczny i bezpieczny montaż.

Montaż płyt

Podczas montażu płyt warstwowych na dachu ważne jest, aby zaczynać od dolnej krawędzi dachu, przemieszczając się w kierunku szczytu. Rozpoczynając montaż od dolnej części dachu, możemy zapewnić, że każda następna płyta będzie właściwie nachylona i osadzona na poprzedniej. Dzięki temu zyskujemy pewność, że system pokrycia dachowego będzie skutecznie odprowadzał wodę i nie dopuści do jej gromadzenia się.

Płyty powinny być układane z lekkim nachyleniem, aby zapewnić odpowiedni odpływ wody.

To istotne dla zachowania trwałości i funkcjonalności pokrycia. Stojąca woda na dachu może prowadzić do korozji, przecieków czy osłabienia struktury dachowej. Poprzez odpowiednie nachylenie płyt warstwowych zapewniamy, że każda kropla deszczu czy topniejącego śniegu zostanie skierowana do systemu rynnowego, minimalizując ryzyko szkód.

Zakładanie płyt z odpowiednim przesunięciem względem siebie jest istotne dla zachowania izolacyjności całej konstrukcji. Niedociśnięte lub niewłaściwie połączone płyty mogą stać się miejscem, przez które przenika wilgoć czy zimne powietrze, obniżając komfort termiczny budynku i zwiększając koszty ogrzewania. Warto tu zastosować specjalne taśmy uszczelniające oraz silikony konstrukcyjne, które wzmocnią połączenie i zapewnią dodatkową izolację.

Kolejnym krokiem jest kontrola jakości montażu. Po zakończeniu instalacji warto przeprowadzić dokładne sprawdzenie całego pokrycia. Poszukajmy miejsc, gdzie mogłyby wystąpić ewentualne luki lub nieszczelności, które warto poprawić. Regularne przeglądy dachu po burzach czy silniejszych opadach deszczu również są wskazane, by na bieżąco monitorować stan pokrycia i szybko reagować na ewentualne problemy. Współpraca z doświadczonym zespołem montażowym jest kluczem do sukcesu. Nawet najlepszej jakości płyty warstwowe nie zapewnią odpowiedniej ochrony, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną ekipę, która ma doświadczenie w pracy z tym materiałem i potrafi dostosować technikę montażu do konkretnych warunków danego obiektu.

Mocowanie płyt

Kiedy mówimy o mocowaniu płyt warstwowych, kluczem jest równowaga pomiędzy trwałością a precyzją. Biorąc pod uwagę różnorodność warunków atmosferycznych, od silnych wiatrów po intensywne opady śniegu czy deszczu, solidne i dokładne przymocowanie płyt jest niezbędne do zapewnienia długowieczności dachu.

Aby płyty warstwowe spełniały swoją funkcję, muszą być solidnie przymocowane. Zanim rozpoczniesz mocowanie płyt, upewnij się, że są one idealnie ułożone i dostosowane do kształtu dachu. Każda płyta musi idealnie pasować do swojego miejsca, aby zapewnić optymalną izolację i odporność na warunki atmosferyczne. Używając wkrętów do metalu z uszczelką gumową, przykręcamy płyty do konstrukcji dachowej.

Wybór odpowiednich wkrętów jest kluczowy. Wkręty z uszczelką gumową zapewniają dodatkową izolację, zapobiegając przenikaniu wody. Uszczelka tworzy barierę między wkrętem a płytą, chroniąc przed korozją i uszkodzeniem samej płyty. Ponadto, wkręty muszą być odpowiedniej długości, aby przenikać przez całą grubość płyty warstwowej na dach i mocować ją do konstrukcji. Równomierne rozmieszczenie wkrętów nie tylko zwiększa stabilność konstrukcji, ale także minimalizuje ryzyko deformacji lub pękania płyt pod wpływem obciążeń, takich jak śnieg czy wiatr. Zaleca się, aby wkręty były umieszczane w regularnych odstępach wzdłuż jej środka. Nie zapomnij również o krawędziach. To miejsce szczególnie narażone na działanie wiatru i inne obciążenia, dlatego w tych obszarach wkręty powinny być umieszczane nieco gęściej.

Uszczelnienie ma znaczenie

Kiedy mówimy o dachu, szczelność jest kluczem do jego efektywności. Nawet najdrobniejsze nieszczelności mogą prowadzić do przecieków, co z kolei może powodować szkody wewnętrzne, takie jak uszkodzenia konstrukcji, rozwój pleśni czy zwiększone straty ciepła. Dlatego właściwe uszczelnienie płyt jest niezbędne. Uszczelniacz działa jak bariera, zapobiegająca przenikaniu wody deszczowej i wilgoci z atmosfery do wnętrza budynku. Zapewnia również dodatkową izolację, zabezpieczającą przed zimnem i utratą ciepła z wnętrza budynku. Przy wyborze uszczelniacza ważne jest, aby wybrać produkt dedykowany do płyt warstwowych. Powinien on mieć odpowiednie właściwości klejące, zapewniając trwałe i długotrwałe połączenie. Wielu producentów płyt warstwowych oferuje specjalne uszczelniacze, które są kompatybilne z ich produktami. Podczas aplikacji uszczelniacza ważne jest przestrzeganie kilku zasad:

 • Powierzchnia powinna być czysta i sucha. Jakiekolwiek zabrudzenia czy resztki wody mogą osłabić przyczepność uszczelniacza.
 • Nakładanie uszczelniacza równomierną warstwą, dbając o to, aby nie pozostawiać pustych przestrzeni.
 • Używanie narzędzi, takich jak szpachla, do wyrównywania uszczelniacza i zapewnienia równomiernego pokrycia.
 • Pozwolenie uszczelniaczowi na całkowite wyschnięcie przed narażeniem dachu na opady deszczu czy innych czynników atmosferycznych.

Podsumowanie

Prawidłowy montaż płyt warstwowych na dachu to klucz do długowieczności i funkcjonalności całego budynku. Wybierając materiały najwyższej jakości i przestrzegając powyższych wskazówek, możemy cieszyć się dachem, który będzie służył przez wiele lat. Pamiętajmy też, że w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalistami w dziedzinie montażu płyt warstwowych.

Zainteresowany produktem? Skontaktuj się z nami!

MP Alamentti Sp. z o. o.

42-282 Kruszyna
ul. Sobieskiego 18

Szybki kontakt

Telefon: 34 364 31 12
E-mail: zapytania@alamentti.com.pl