MP Alamentti
Blog

Jakie cechy ściennych płyt warstwowych mają wpływ na wygląd hali przemysłowej?

2023-10-17

Choć hale przemysłowe nie kojarzą się z budynkami o szczególnej estetyce, to nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia na projekty budowlane, które doskonale wtapiają się w lokalną przestrzeń. Na ostateczny wygląd hal przemysłowych mają wpływ niektóre ich właściwości oraz sposób montażu. Niemniej istotne znaczenie ma samo wykończenie płyt warstwowych. W tym artykule zastanowimy, się jak wybrać odpowiednie płyty warstwowe, aby nadać hali przemysłowej atrakcyjny wygląd.

Montaż płyt warstwowych ma znaczenie

Płyty warstwowe mogą posiadać dwa różne typy połączeń tzw. zamków w postaci pióra i wpustu. Płyty warstwowe mogą posiadać mocowanie widoczne lub niewidoczne. W przypadku montażu płyt warstwowych w systemie pionowym najczęściej stosuje się łączniki widoczne. Z kolei w przypadku montażu płyt warstwowych w systemie poziomym łączniki te są przysłonięte przez krawędź płyty sąsiedniej. A zatem sposób montażu płyt warstwowych ma znaczący wpływ na ostateczny wygląd hali przemysłowej.

Profilowanie płyty warstwowej

O wyglądzie hali przemysłowej decyduje sama powierzchnia płyt warstwowych. Aby urozmaicić wygląd budynku zamiast płyt o prostej i gładkiej powierzchni, warto sięgnąć po specjalne płyty profilowane. Tego rodzaju płyty dzieli się na:

  • płytko profilowane – profile liniowe, rowkowe oraz mikroprofile w postaci mikorfal, mikrorowków czy mikrolinii;
  • grubo profilowane – profile skośne i kasetonowe.

Indywidualne obróbki blacharskie dla innowacyjnych projektów

W obecnych czasach kiedy budynki powinny już nie tylko spełniać swoje funkcje użytkowe, ale i cechować się wysoką estetyką pasującą do otoczenia, a nawet wyróżniającą się na jego tle, ciekawym sposobem na nadanie hali przemysłowej nowoczesnego wyglądu jest zastosowanie indywidualnych obróbek blacharskich. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają na pełne wykorzystanie kreatywności i innowacyjności w projektach budowlanych. Indywidualna obróbka blacharska pozwala nadać elementom konstrukcji hal przemysłowych niestandardowe wymiary i kształty, które z kolei sprawiają, że budynki nabierają bardziej unikalnego wyglądu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania możliwa jest wizualizacja poszczególnych elementów wykończenia jeszcze przed ich wykonaniem. Dodatkowo indywidualna obróbka blacharska zakłada zastosowanie różnych materiałów konstrukcyjnych, które mogą znacznie podnieść efektywność energetyczną hali, a także w pełni dostosować elementy blacharskie do systemu wentylacji, hydroizolacji czy ogrzewania.

Wykończenie powierzchni płyt warstwowych

Warto zauważyć, że płyty warstwowe ścienne i dachowe oraz obróbki blacharskie same w sobie prezentują się bardzo estetycznie. Na rynku dostępne są różne wzory i kolory tego rodzaju elementów konstrukcyjnych, dlatego każdy projekt można dostosować do indywidualnego gustu. Z drugiej strony, poszczególne płyty warstwowe oraz elementy blacharskie można dodatkowo pomalować na pożądany kolor. Na rynku dostępne są specjalne farby matowe, satynowe czy z połyskiem. Co więcej, płyty warstwowe można malować nie tylko wewnątrz budynku, ale i na zewnątrz, co pozwala uzyskać indywidualny wygląd hali przemysłowej.

Podsumowanie

Nowoczesna hala przemysłowa nie musi być szara i nijaka. Obecnie stosowane technologie, jakimi są m.in. płyty warstwowe ścienne i dachowe oraz systemowe i indywidualne obróbki blacharskie pozwalają na tworzenie konstrukcji o wysokiej estetyce, które doskonale wpiszą się w estetykę okolicznej zabudowy, bądź wprost przeciwnie – pozwolą budynkowi wyróżnić się na tle innych. Na wygląd tego rodzaju konstrukcji ma wpływ zarówno sposób montażu płyt warstwowych, jak i rodzaj ich profilowania czy farby użyte do ich wykończenia. Warto także sięgnąć po indywidualne obróbki blacharskie, które dzięki nowoczesnym oprogramowaniom mogą sprostać najbardziej indywidualnym i innowacyjnym projektom hal przemysłowych.

Zainteresowany produktem? Skontaktuj się z nami!

MP Alamentti Sp. z o. o.

42-282 Kruszyna
ul. Sobieskiego 18

Szybki kontakt

Telefon: 34 364 31 12
E-mail: zapytania@alamentti.com.pl