MP Alamentti
Blog

Jak zamontować rynny do płyty warstwowej? Praktyczny poradnik

2023-12-19

Pokrycia dachowe z płyt warstwowych stają się coraz bardziej popularne w budownictwie mieszkaniowym, ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne i wysoką odporność na warunki atmosferyczne. W każdym budynku niezależnie od jego przeznaczenia konieczne jest wykonanie odpowiedniego systemu rynnowego, aby ochronić elewację przed destrukcyjnymi skutkami zamoknięcia.

Jakie rynny wybrać do płyty warstwowej?

Prawidłowo dobrane rynny i rury spustowe zapewniają, że ściany, elewacja, stropy będą odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wody. Orynnowanie do dachu pokrytego płytą warstwową dobiera się podobnie jak do każdego innego pokrycia dachowego. Na tego typu konstrukcji doskonale sprawdzą się tak samo rynny PCV, jak i te wykonane z aluminium czy stali. Najczęstszym wyborem są rynny PCV, ze względu na swoją niską cenę i niewielką wagę. Ich lekkość zdecydowanie ułatwia montaż.

Dla paneli warstwowych zaleca się wybór rynien dostosowanych kształtem do specyfiki płyt. Kształt rynien powinien efektywnie odprowadzać wodę, aby zmniejszyć ryzyko zastoju i zanieczyszczeń. Rynny muszą być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg i promieniowanie UV. Materiały takie jak aluminium, PCV czy stal nierdzewna są doskonałe do montażu na płycie ze względu na swoją wytrzymałość. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jakie rynny na płyty warstwowe?

Narzędzia potrzebne do montażu rynien

Montaż rynien do płyty warstwowej trzeba rozpocząć od przygotowania niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Koniecznie jest zaopatrzenie się w wiertarkę elektryczną o minimalnej prędkości 3000 obrotów na minutę oraz wiertło kręte przedłużone o minimalnej średnicy 5 mm i długości 65 mm, które będą potrzebne podczas nacinania rdzenia płyty. Trzeba zaopatrzyć się również w szczelne nity, nitownicę, wkręty do blachy, wkrętarkę oraz piłę do docinania rynien.

Montaż rynien na płycie warstwowej – instrukcja

Niezależnie od tego, jaki system odprowadzania wody wybierzemy, pierwszym etapem prac, który rozpoczyna montaż rynien, jest zakończenie płyty w okapie okapnikiem dachowym. W tym celu należy naciąć rdzeń płyty pod jej górną okładziną za pomocą pilarki lub szlifierki. W tak przygotowane nacięcie wciska się obróbkę montażową i mocuje ją do dolnej okładziny płyty.

Po wykonaniu tych czynności obróbka montażowa jest przygotowana do zamocowania haków rynnowych. Podczas rozmieszczania haków należy zachować odpowiedni spadek rynny w kierunku rury spustowej, co pozwoli na efektywne odprowadzanie wody. Następnie okapnik rynnowy wciska się pod górną okładzinę płyty i nituje lub przykręca blachowkrętami. Następny etap to aplikacja masy uszczelniającej wzdłuż listwy.

Gdy już mamy prawidłowo przygotowaną konstrukcję można wykonać montaż rynien, które w pierwszej kolejności należy wymierzyć i dociąć, uwzględniając minimalną zakładkę, ponieważ pod wpływem zmian temperatur mogą się rozszerzać i kurczyć. Miejsca połączeń rynien, które łączy się na zatrzaski, należy układać tak, by nie wypadły na hakach, ponieważ mogą wypaść. Po ułożeniu rynien można już zainstalować na garbach w okapie okapnik dachowy i przymocować go przy pomocy nitów lub wkrętów.

Na koniec po zainstalowaniu wszystkich rynien, należy przejść do montażu rur spustowych, które należy zabezpieczyć specjalnymi obejmami, przykręcanymi do elewacji odpowiednio dobranym hakiem.

Podsumowanie

Dobranie odpowiednich rynien do dachu z płyt warstwowych nie różni się niczym od doboru do każdej innej połaci dachowej. Istotą funkcjonowania orynnowania jest ochrona elewacji przed niekorzystnym działaniem wody na skutek topnienia śniegu czy deszczu. Prawidłowo wykonany system rynnowy jest niezbędny, aby przez lata nie martwić się o przedostawanie się wody do niewłaściwych miejsc w budynku.

MP Alamentti Sp. z o. o.

42-282 Kruszyna
ul. Sobieskiego 18

Szybki kontakt

Telefon: 34 364 31 12
E-mail: zapytania@alamentti.com.pl