MP Alamentti
Blog

Jak prawidłowo zamontować okno w płycie warstwowej?

2023-12-11

Okna są elementami, w które musi być wyposażony każdy budynek, ponieważ nie tylko wpływają na estetykę, ale także mają ogromny wpływ na izolację termiczną i akustyczną. Montaż okien jest jednym z najważniejszych etapów budowy budynku. Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania płyt warstwowych oraz narzędzi, aby okna zostały trwale i bezpiecznie połączone ze ścianą. Podpowiadamy jak prawidłowo przygotować się do tego zadania oraz jak poprawnie wykonać montaż okien w płycie warstwowej.

Okna do płyty warstwowej – jakie wybrać?

Wybór okien do zamontowania w płycie warstwowej jest jednym z najistotniejszych kroków podczas budowy. Po pierwsze powinniśmy określić jaki rodzaj okien nas interesuje. Do wyboru mamy okna PCV, drewniane i aluminiowe. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, więc warto zapoznać się z ich charakterystyką, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Najpopularniejszymi oknami są okna PCV, ponieważ są trwałe, tanie i łatwe do utrzymania w czystości. Mają wysokie parametry dotyczące izolacji termicznej, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Niekiedy można spotkać się z niepochlebnymi opiniami, że tego rodzaju okna wyglądają mało estetycznie.

Bardziej tradycyjnym wyborem będą okna drewniane, które uważane są za najbardziej klasyczne i uniwersalne. Drewno jest naturalnym tworzywem, który dodaje wnętrzu ciepła i przytulności. Jednak są bardzo wymagające w utrzymaniu, ze względu na konieczność ich regularnej konserwacji. Dodatkowo są najdroższą opcją do wyboru.

Okna aluminiowe charakteryzują się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, ponadto wyglądają estetycznie i są dostępne w wielu kolorach. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do elewacji. Ich główną wadą jest marna izolacja termiczna, więc podczas zakupów należy dokładnie sprawdzić ten parametr.

Przy wyborze okien do płyt warstwowych należy zastanowić się jaka wielkość i kształt będzie odpowiadała stawianym przez nas oczekiwaniom wobec tego elementu. Nie można też zapomnieć o właściwej izolacji okien. Płyty warstwowe charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną i akustyczną, więc aby zachować ich właściwości, trzeba zadbać o ich odpowiednie uszczelnienie okien. W przeciwnym razie należy się liczyć wyższymi rachunkami za ogrzewanie.

Jak przygotować ścianę do montażu okna w płycie warstwowej?

Chcąc wykonać montaż okien w płycie warstwowej, należy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować powierzchnię samej płyty, aby proces przebiegł szybko i sprawnie.

W pierwszym etapie należy precyzyjnie zmierzyć otwory okienne, aby okna idealnie pasowały. Następnie trzeba oczyścić powierzchnię płyty z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz czy resztki kleju. Jeśli na powierzchni płyty znajdują się jakiekolwiek pęknięcia czy ubytki, konieczne jest ich naprawienie przed przystąpieniem do montażu okien. Prace naprawcze można wykonać przy pomocy specjalnej masy szpachlowej, która przeznaczona jest do naprawy powierzchni płyt warstwowych. Po nałożeniu masy należy ją równomiernie rozprowadzić za pomocą szpachelki i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Kiedy powierzchnia płyty jest już naprawiona, można przystąpić do montażu okna.

Dowiedz się więcej na temat zalet płyt warstwowych z artykułu: Dlaczego warto wybrać płyty warstwowe?

Jak prawidłowo zamontować okna do płyty warstwowej?

W pierwszej kolejności powinniśmy przygotować wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Potrzebne będą poziomica, młotek, wiertarka, wkrętarka, śrubokręt, piła do metalu lub drewna, śruby i kołki do mocowania okien. Jeśli wszystko mamy już przygotowane, możemy przystąpić do procesu montażu okna w płycie warstwowej.

Używając piły do metalu lub drewna, należy wyciąć otwór zgodnie z wymiarami okna. Następnie należy przykręcić listwy boczne do otworu w płycie warstwowej za pomocą śrub i kołków, przy użyciu wiertarki i wkrętarki. Trzeba upewnić się, czy listwy są równo przykręcone i szczelnie przylegają do powierzchni płyty.

W kolejnym kroku można już umieścić okno w otworze tak, aby listwy boczne były ukryte wewnątrz ramy. Okno powinno być równo ustawione i szczelnie przylegać do powierzchni płyty warstwowej. Gdy już osadzimy poprawnie okno, można przykręcić ramę do listew bocznych za pomocą śrub i kołków, używając w tym celu wiertarki i wkrętarki lub młotka i gwoździ. Należy upewnić się, czy rama okna jest równo przykręcona i idealnie przylega do listew bocznych i płyty warstwowej, o której więcej przeczytać można w artykule “Czym są płyty warstwowe?”. Na końcu sprawdzamy, czy okno jest szczelne oraz, czy rama jest stabilnie zamontowana na swoim miejscu, używając w tym celu poziomicy.

Wykończenie montażu okien w płycie warstwowej

Wykończenie po instalacji okien w płycie warstwowej jest tak samo ważne, jak sam proces montażu. W pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć otwory okienne przed wilgocią i wiatrem. W tym celu stosuje się specjalne taśmy uszczelniające, które są łatwe w użyciu i można je dostosować do różnych rozmiarów i kształtów okien.

Kolejnym etapem jest zastosowanie odpowiednich listew przypodłogowych i przyszybowych. Nie chodzi jedynie o kwestie estetyczne, ale także o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednio dopasowane listwy zapewniają trwałość i stabilność konstrukcji. Nie można zostawić okien bez odpowiedniej obróbki wizualnej, do tego zadania potrzebne nam będą farby, tynki i tapety. Ich wybór zależy od indywidualnych preferencji estetycznych, ale należy zwrócić uwagę na to, by były odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Ostatnim etapem wykończenia okien jest wybór odpowiednich osłon okiennych, czyli rolet lub żaluzji. Osłony te pełnią funkcję dekoracyjną i chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniając prywatność.

Podsumowanie

Podsumowując, zamontowanie okien w płycie warstwowej wymaga odpowiedniego przygotowania, ale nie jest specjalnie skomplikowane. Najważniejsze w całym procesie jest upewnienie się, że miejsce mocowania jest prawidłowo uszczelnione i uszczelki są dobrze dopasowane, aby zachować współczynnik przenikania ciepła, który jest domeną płyt warstwowych. Po zakończeniu montażu i wykończeniu można się cieszyć nowym oknem i pięknym widokiem.

MP Alamentti Sp. z o. o.

42-282 Kruszyna
ul. Sobieskiego 18

Szybki kontakt

Telefon: 34 364 31 12
E-mail: zapytania@alamentti.com.pl