MP Alamentti
Blog

Co jest tańsze hala stalowa czy murowana?

2023-11-22

Decydując się na budowę nowego budynku, jednym z kluczowych wyborów jest struktura konstrukcyjna oraz koszty budowy. Hale stalowe oraz murowane mają wiele zastosowań, buduje się je na potrzeby magazynowania, handlu, przemysłu, usług, sporcie i rekreacji. W niniejszym artykule przyjrzymy się, co jest tańsze – hala stalowa czy murowana. Analiza kosztów oraz zalet i wad pomoże lepiej zrozumieć jakie korzyści i wyzwania niesie za sobą każda opcja.

Zalety i wady hali ze stali

Zalet hali wykonanej ze stali jest bardzo dużo. Tego typu hala może mieć bardzo duże rozmiary, a do tego czas jej budowy jest znacznie krótszy względem hali murowanej. Montaż hali stalowej wymaga mniejszej liczby osób, może być budowana o każdej porze roku. Ciężar własny takiej hali jest mniejszy i są one odporne na działanie dynamicznych sił. Konstrukcja stalowa wymaga mniejszej ilości pozwoleń na budowę i dzięki budowie modułowej, rozbudowa hali jest możliwa, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Zastosowanie hal stalowych jest bardzo szerokie, mogą się w nich mieścić magazyny, linie produkcyjne, pawilony targowe, sklepy wielkopowierzchniowe, sortownie odpadów i wiele innych.

Jeśli chodzi o wady hal w konstrukcji stalowej, to jest ich znacznie mniej. Główną wadą jest podatność na korozję oraz brak odporności na wahania temperatur. Hale stalowe charakteryzują się również wysoką przewodnością cieplną i akustyczną i wymagają regularnej konserwacji.

Zalety i wady hali murowanej

Z kolei hala murowana to solidna konstrukcja, która będzie służyć przez wiele lat. Hala tego typu może być stawiana nawet na trudnym terenie na podłożu o niskiej nośności, a gotowa jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Murowana hala wykazuje większą izolacyjność cieplną i akustyczną w porównaniu do hali ze stali. Serwisowanie jej jest dużo łatwiejsze, nie wymaga dużych nakładów pracy, dzięki temu nie jest też kosztowne.

Lista wad hali murowanej jest krótka. Kluczową wadą jest czas budowy, który trwa znacznie dłużej niż w przypadku montażu hali stalowej. Kolejną przeszkodą w budowie mogą okazać się warunki atmosferyczne, np. zimą, kiedy temperatury bywają bardzo niskie. Hale murowane charakteryzują się większym ciężarem własnym w porównaniu do hali stalowej.

Koszty budowy i utrzymania – hala stalowa czy murowana

Koszty budowy hali stalowej są często niższe niż budynku murowanego. Materiały używane do konstrukcji hal stalowych są bardziej dostępne i szybko montowane, co przekłada się na niższe koszty robocizny. Szacuje się, że koszt postawienia hali ze stali łącznie z fundamentami, posadzką, konstrukcją, lekką obudową oraz stolarką, to inwestycja w przedziale 9000 – 15000 złotych za m2 powierzchni użytkowej. Krótki czas budowy również przekłada się na niższe koszty. Budynek murowany, ze względu na potrzebę czasochłonnego procesu budowy oraz drogich materiałów budowlanych jest znacznie wyższy. Przy obiekcie o powierzchni około 1000 m2 szacuje się, że różnica w kosztach może osiągnąć kwotę nawet 300 000 zł.

Koszty utrzymania to kolejny aspekt, któremu należy się przyjrzeć, jeśli rozważamy kwestie finansowe. Serwis hal stalowych, mimo że wymagany jest regularnie, wykonanie go jest dość proste i mało kosztowne. Naprawa ewentualnych uszkodzeń będzie znacznie łatwiejsza i tańsza, niż w przypadku konstrukcji murowanej, która może nie wymaga tak częstej konserwacji. Elementy budowy hali murowanej w razie uszkodzeń są zdecydowanie droższe w naprawie.

Izolacja termiczna również ma wpływ na koszty utrzymania hal produkcyjnych, o których pisaliśmy w artykule “Czym są płyty warstwowe?” czy hal magazynowych. Mogłoby się wydawać, że ogrzanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury jest łatwiejsze i mniej kosztowne w przypadku hali murowanej, ale nic bardziej mylnego. Hale stalowe zaprojektowane w nowoczesny sposób, w których zastosowane efektywną izolację termiczną będzie możliwe bez ponoszenia większych kosztów ogrzewania.

Ostateczny wybór między halą stalową czy murowaną zależy od konkretnych potrzeb inwestora. Analiza czasu budowy, kosztów utrzymania i funkcjonalności obu opcji pomoże podjąć świadomą decyzję. Mimo że hale murowane wydają się trwalsze i mniej kosztowne w utrzymaniu to warto wybrać montaż hali stalowej. Porównując wszystkie wady i zalety obu typów hal, to hala ze stali ma tych zalet zdecydowanie więcej, a koszty budowy i utrzymania są zdecydowanie niższe, niż w przypadku tradycyjnej hali murowanej.

Zainteresowany produktem? Skontaktuj się z nami!

MP Alamentti Sp. z o. o.

42-282 Kruszyna
ul. Sobieskiego 18

Szybki kontakt

Telefon: 34 364 31 12
E-mail: zapytania@alamentti.com.pl