MP Alamentti
Blog

Jak zbudować garaż z płyty warstwowej?

2023-11-13

Budowa garażu z płyt warstwowych to innowacyjne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć wytrzymałą i ekonomiczną konstrukcję. Ten poradnik odpowiada na pytanie, jak zbudować garaż z płyty warstwowej krok po kroku, wliczając różne aspekty.

Garaż z płyty warstwowej czy murowany?

Przed przystąpieniem do budowy garażu należy wybrać odpowiedni materiał. Wybór między garażem murowanym a garażem z gotowych elementów, czyli z płyt warstwowych, może być kluczowy dla Twojego projektu. Przeciętny garaż z płyty warstwowej jest tańszy i szybszy do zbudowania w porównaniu do tradycyjnych garaży murowanych. Garaż z płyty warstwowej może być również łatwiejszy do zbudowania własnymi rękami.

Cena garażu z płyty warstwowej

Koszt garażu z płyt warstwowych może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wymiary garażu, grubość i rodzaj rdzenia płyt warstwowych czy też indywidualny projekt garażu. Tani garaż z płyty warstwowej może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy budowa takiego samego garażu murowanego może sięgać nawet 30-40 tys. złotych.

Garaż z płyty warstwowej – jaki projekt wybrać?

Wybór projektu garażu z płyty warstwowej jest niezwykle istotny. Można wybrać garaż jednostanowiskowy, garaż dwustanowiskowy czy garaż wielostanowiskowy. W każdym przypadku projekty powinny uwzględniać takie aspekty, jak izolacyjność cieplna, profil płyty warstwowej oraz specyficzne właściwości płyt warstwowych.

Jak wybudować garaż z płyt warstwowych?

Budowa garażu z płyty warstwowej jest procesem, który wymaga precyzyjnego planowania i wykonania. Poniższy poradnik wyjaśnia, jak zbudować garaż z płyty warstwowej krok po kroku.

 1. Planowanie i wybór projektu

  Na samym początku warto starannie zaplanować cały projekt. W zależności od dostępnej przestrzeni i budżetu, możesz zdecydować się na garaż z płyty warstwowej jedno- lub dwustanowiskowy.

 2. Zdobycie pozwolenia

  Garaż z płyty warstwowej do 35 m² można wybudować bez specjalnego pozwolenia, zawsze warto sprawdzić lokalne przepisy, ponieważ budowa garażu od strony formalnej może się różnić w różnych jurysdykcjach.

 3. Przygotowanie terenu

  Wybór odpowiedniego miejsca i przygotowanie terenu jest niezbędne do zapewnienia stabilności garażu. Wylewka betonowa będzie zatem niezbędna, aby zapewnić równą powierzchnię pod konstrukcję wykonaną z płyt warstwowych.

 4. Montaż płyt warstwowych

  To etap, gdzie zaczynasz budowę garażu własnymi rękami. Montaż płyt warstwowych wymaga precyzji. Gotowe elementy i metalowe płyty warstwowe można zainstalować zgodnie z instrukcją producenta. Wybór wytrzymałej płyty warstwowej jest kluczowy dla wytrzymałości i odporności całej konstrukcji na czynniki atmosferyczne.

 5. Konstrukcja dachu

  Garaż z dachem wykonanym z płyty warstwowej zapewnia doskonałą izolację. Poprawnie podłączone i zamocowane krawędzie płyt warstwowych zagwarantują odpowiednią szczelność konstrukcji i zapobiegną ucieczce powietrza i przedostawaniu się wilgoci.

 6. Instalacja bramek i drzwi

  Zależnie od projektu garażu z płyty warstwowej, montaż bram i drzwi może wymagać specjalistycznych narzędzi. Upewnij się, że są one zgodne z ogólnym wyglądem konstrukcji.

 7. Wykończenia i ocieplenie

  Jeśli chcesz dodatkowo ocieplić swój garaż, będziesz musiał wyposażyć go w dodatkową izolację. Sięgnij po płyty warstwowe o wyższych parametrach termicznych oraz większej grubości, co wpłynie na izolacyjność cieplną i akustyczną garażu.

 8. Elektryka i oświetlenie

  Jeśli planujesz zainstalować oświetlenie i inne urządzenia elektryczne, zastanów się nad zatrudnieniem licencjonowanego elektryka.

 9. Malowanie i wykończenie

  Ostatni etap to wykończenie garażu z płyt warstwowych. Malowanie i dekorowanie garażu zgodnie z Twoim gustem sprawi, że nabierze bardziej indywidualnego charakteru.

Garaż z płyty warstwowej a prawo budowlane – budowa garażu 35 m²

Wykonanie garażu z płyt warstwowych o wymiarach 35 m² często nie wymaga pozwolenia, ale ważne jest, aby zwrócić się do lokalnego urzędu miasta i sprawdzić, czy budowa wymaga pozwolenia. Budowa garażu od strony formalnej może wymagać dodatkowych dokumentów, w zależności od rodzaju garażu z płyty warstwowej i lokalnych przepisów.

Podsumowanie

Budowa garażu z płyty warstwowej może być skomplikowanym procesem, ale z odpowiednim planowaniem możliwe do samodzielnego wykonania. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć różne aspekty budowy, takie jak rodzaj rdzenia i indywidualne parametry płyt warstwowych, cena projektu garażu z płyty warstwowej czy lokalne przepisy prawne związane z budową. Odpowiedni wybór materiałów i ich prawidłowy montaż to gwarancja stabilnego i wytrzymałego garażu z płyty warstwowej, który posłuży przez wiele lat.

Zainteresowany produktem? Skontaktuj się z nami!

MP Alamentti Sp. z o. o.

42-282 Kruszyna
ul. Sobieskiego 18

Szybki kontakt

Telefon: 34 364 31 12
E-mail: zapytania@alamentti.com.pl