MP Alamentti
Blog
koszt budowy domu z płyt warstwowych

Dom z płyty warstwowej – czy jest tańszy w budowie od tradycyjnego domu murowanego?

2024-06-04

Budownictwo z płyt warstwowych zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób poszukujących nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań. Porównując koszty budowy domu z płyty warstwowej z tradycyjnym domem murowanym, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów, które mogą wpływać na finalne koszty oraz korzyści płynące z tego typu rozwiązań technicznych w budownictwie.

Dom z płyty warstwowej, czyli jaki?

Domy z płyt warstwowych to energooszczędne budynki, których zewnętrzna warstwa jest wykonana właśnie z płyt warstwowych. Dostępne są płyty z różnymi rdzeniami, takimi jak pianka poliuretanowa, wełna mineralna czy styropian, z których każda ma unikalne właściwości, w tym różną izolacyjność termiczną, akustyczną, parametry przeciwpożarowe, nośność i ciężar.

Płyty warstwowe są całkowicie odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg, promieniowanie UV oraz duże różnice temperatur. Zewnętrzna warstwa płyty składa się z ocynkowanej blachy stalowej, zabezpieczonej antykorozyjnie powłoką lakierniczą o grubości 25 mikrometrów, co gwarantuje trwałość na dziesięciolecia bez potrzeby napraw.

Domy z płyt warstwowych są trwalsze niż tzw. domki holenderskie oraz drewniane domy szkieletowe. Wewnętrzne ściany tych domów są zazwyczaj wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, co sprawia, że wnętrza wyglądają jak w tradycyjnych domach murowanych.

Tego rodzaju domy składają się w głównej konstrukcji nośnej oraz dodatkowych elementów wspomagających. Konstrukcję nośną budynku tworzą stalowe słupy i dźwigary, które stanowią podstawę dachu. Konstrukcja pomocnicza obejmuje rygle, płatwie dachowe, tężniki i stężenia, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo użytkowania budynku.

Ile kosztuje budowa domu z płyty warstwowej?

Nie ulega wątpliwości, że budowa domu z płyt warstwowych jest tańszą opcją w porównaniu do tradycyjnej technologii murowanej. Obecnie koszt budowy domu z płyt warstwowych wynosi od 2000 do 3000 złotych netto za metr kwadratowy. Cena ta obejmuje kompleksowe wznoszenie budynku od fundamentów aż po dach, bez uwzględnienia adaptacji wnętrz z płyt kartonowo-gipsowych. Ostateczny koszt budowy domu zależy głównie od wielkości, projektu, nachylenia dachu, strefy obciążenia śniegiem oraz wysokości budynku.

Ile trwa budowa domu z płyty warstwowej?

konstrukcja domu z płyty warstwowej

Domy z paneli warstwowych stanowią idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko zrealizować marzenia o własnym domu. Płyty można wcześniej prefabrykować, oznacza to, że wszystkie części domu są wytwarzane w fabryce, a następnie dostarczane na plac budowy. Takie działanie znacznie przyspiesza budowę i zapewnia wyższą jakość wykonania. Dzięki precyzyjnym maszynom i doświadczonym specjalistom każdy element jest dokładnie dopracowany, minimalizując ryzyko błędów, które mogłyby opóźnić prace. W efekcie, od momentu decyzji o budowie, przez montaż, aż po wprowadzenie się do nowego domu, cały proces trwa znacznie krócej niż przy tradycyjnych metodach budowlanych.

Wykwalifikowanej ekipie montaż domu z płyt o powierzchni ok. 150 m2 zajmuje od około siedmiu do dziesięciu dni. Montaż płyt warstwowych może odbywać się niezależnie od warunków atmosferycznych. Najwięcej czasu zajmuje wylewanie betonowych fundamentów, które potrzebują od trzech do czterech dni na stwardnienie. Prace fundamentowe najlepiej prowadzić w temperaturach powyżej 0 stopni.

 

Czy domy z płyty warstwowej są energooszczędne?

Dzięki wykorzystaniu wypełniaczy takich jak wełna mineralna i PIR można budować budynki o zerowym zużyciu energii. Aby stworzyć dom pasywny, konieczne jest zastosowanie rozwiązań uszczelniających wszystkie połączenia oraz użycie płyt warstwowych o wysokiej efektywności energetycznej, co minimalizuje straty energii. Dom pasywny zużywa bardzo mało energii cieplnej i w szczególności energii ze źródeł nieodnawialnych. Standardem dla takiego domu jest zużycie energii pierwotnej poniżej 15kWh/m2/rok. Dzięki temu domy pasywne generują bardzo niskie koszty utrzymania. Aby osiągnąć standard niskoenergetyczny, konieczne jest uwzględnienie odpowiednich rozwiązań technicznych już na etapie planowania funkcjonalo-użytkowego domu.

Zalety domu z płyty warstwowej

Domy z płyt warstwowych zyskują na popularności dzięki licznym zaletom tej technologii. Przede wszystkim płyty warstwowe cechują się doskonałą geometrią, co zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej. Dzięki czemu tego rodzaju domy są energooszczędne i komfortowe.

Konstrukcja domu z płyt jest lekka, ale jednocześnie bardzo wytrzymała, minimalizując ryzyko problemów konstrukcyjnych podczas budowy. Płyty są odporne na warunki atmosferyczne i chemikalia, co gwarantuje trwałość budynku. Ponadto, możliwa jest budowa o każdej porze roku, co zwiększa elastyczność planowania budowy.

Technologia ta pozwala na szybszą i tańszą budowę w porównaniu do tradycyjnych metod, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakości. Domy panelowe są łatwe w wykończeniu, a idealnie płaska powierzchnia płyt poprawia dopasowanie materiałów, co zwiększa ich szczelność i odporność na zużycie. Dzięki wytrzymałości konstrukcji możliwa jest także łatwa rekonstrukcja układu domu i budowa dobudówek bez ryzyka dla stabilności budynku.

Technologia stosowana do produkcji płyt warstwowych jest przyjazna dla środowiska, co w połączeniu z innymi właściwościami pozwala na stworzenie autonomicznego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Dzięki nowatorskim rozwiązaniom modułowym budowa domów z płyt warstwowych jest szybka i efektywna, co sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie dla budownictwa mieszkaniowego. Wykonawcy często oferują budowę takich domów „pod klucz”, zajmując się zarówno konstrukcją, jak i wykończeniem, co jest dużym udogodnieniem dla inwestorów.

Podsumowanie

Budowa domu z płyt warstwowych może być tańsza niż tradycyjnego domu murowanego, zarówno pod względem kosztów materiałów, robocizny, jak i eksploatacji. Krótszy czas budowy, niższe koszty izolacji i łatwość rozbudowy to tylko niektóre z zalet, które przemawiają za wyborem tego nowoczesnego rozwiązania. Dla wielu inwestorów, szczególnie tych poszukujących ekonomicznych i szybkich metod budowy, dom z płyty warstwowej stanowi atrakcyjną alternatywę dla budownictwa tradycyjnego.

MP Alamentti Sp. z o. o.

42-282 Kruszyna
ul. Sobieskiego 18

Szybki kontakt

Telefon: 34 364 31 12
E-mail: zapytania@alamentti.com.pl