W dobie szybkich rozwiązań budowlanych coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z płyty warstwowej. Dzięki tej technologii nowoczesne domy można postawić w krótkim czasie, a dodatkowo nie wymagają one skomplikowanego wykończenia. Zanim jednak zdecydujesz się na budowę domu z płyt warstwowych, warto poznać zalety tego rozwiązania, a także technologie i metody stosowane w tego rodzaju budownictwie.
Fundamenty domu
Dom z płyty warstwowej podobnie jak wiele nowoczesnych konstrukcji buduje się bez piwnicy i można go wznieść na płycie fundamentowej. Jeśli na działce występuje nierówność terenu, można ją wyrównać przy pomocy piasku. Stabilność konstrukcji zapewnia się, dzięki połączeniu żelbetonowej płyty fundamentowej ze stopami fundamentowymi. Fundamenty rozmieszcza się w odstępach odpowiadającym rozstawowi stalowych słupów tworzących konstrukcję nośną ścian. Żelbetonowa płyta powinna mieć co najmniej 10 cm grubości, ponieważ pełni funkcje konstrukcyjnej podstawy podłogi budynku.
Konstrukcja z elementów stalowych
Dom z płyt warstwowych wzorowany jest na halach przemysłowych i opiera się na stalowym szkielecie wykonanym z kształtowników. Cała konstrukcja — obejmująca słupy i poprzeczne belki stężające — powinna zostać zaprojektowana przy użyciu stalowych dwuteowników. Te elementy będą widoczne wewnątrz budynku, co nadaje mu unikalny charakter, dlatego ich przekroje powinny być identyczne. Aby możliwe było osadzenie okien w ścianach zewnętrznych, między słupami montuje się stalowe ramy, wykonane z kwadratowych rur. Wszystkie stalowe komponenty można pokryć farbą proszkową na etapie prefabrykacji.
Ocieplenie ścian zewnętrznych płytami warstwowymi Alamentti
Ściany zewnętrzne buduje się z prefabrykowanych płyt warstwowych Alamentti, w których pomiędzy dwoma warstwami blachy umieszcza się rdzeń z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej pełniącej funkcję izolacyjną i konstrukcyjną. Dla zachowania spójności estetycznej i materiałowej, na suficie montuje się trapezową blachę stalową, a okna wykonuje się z profili aluminiowych.
Płyty warstwowe Alamentti cechują się wysoką izolacyjnością cieplną, co sprawia, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowej warstwy ocieplenia ani innych materiałów wykończeniowych. Rdzeń o grubości 10 cm zapewnia współczynnik przenikania ciepła U=023 W/(m²∙K), co eliminuje konieczność zastosowania tynków czy dodatkowych okładzin zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zastosowanie płyty typu Plus, które charakteryzują się ukrytym mocowaniem od strony elewacji, co poprawia estetykę budynku. Zewnętrzną warstwę wykonaną z ocynkowanej blachy można pomalować na wybrany kolor. Dla wzmocnienia wizualnego efektu istnieje możliwość zastosowania blachy o mikroprofilowej powierzchni. Płyty montuje się pionowo, a ich długość należy dopasować do wysokości budynku i ścian attykowych.
Izolacja dachu
Dach można ocieplić przy użyciu technologii stosowanej zazwyczaj w budynkach przemysłowych. Doskonałym rozwiązaniem są dwuwarstwowe płyty z wełny mineralnej o współczynniku lambda wynoszącym 0,038 W/(m∙K), które umieszcza się bezpośrednio pod pokryciem dachowym w niewentylowanym stropodachu płaskim. Aby osiągnąć wymaganą izolacyjność cieplną, nakłada się dwie warstwy ocieplenia o łącznej grubości 40 cm (każda warstwa po 20 cm). Dla dodatkowej ochrony ocieplenie należy oddzielić od blachy trapezowej warstwa paroizolacyjną. Płyty układa się w sposób przesunięty, co pozwala uniknąć tworzenia mostków termicznych.
Na warstwie wełny mineralnej montuje się styropianowe kliny, które formują spadki dachu, które są niezbędne do prawidłowego odprowadzania wody deszczowej. Powierzchnia dachu powinna być tak wyprofilowana, aby woda mogła spływać w stronę narożnika domu. Na samą powierzchnię dachu kładzie się membranę z PCV, która pełni funkcję zarówno pokrycia dachowego, jak i izolacji przeciwwodnej, Membranę mocuje się do blachy trapezowej za pomocą teleskopowych łączników, a jej złącza zgrzewa się gorącym powietrzem. Ten rodzaj materiału jest najczęściej wykorzystywany w dachach budynków przemysłowych, gdzie duże powierzchnie dachu wymagają skutecznego zarządzania wodą deszczową, która spływa wolniej niż w przypadku tradycyjnych dachów dwuspadowych.
Ściany działowe
Do budowy ścian działowych doskonale sprawdzą się ręcznie formowane cegły, które doskonale uzupełnią stalowe elementy konstrukcji. Wprowadzenie cegły do wnętrza ma na celu nie tylko estetyczne wzbogacenie przestrzeni, ale także jej wizualne ocieplenie. Mury osadza się bezpośrednio na płycie fundamentowej, ale z zastosowaniem odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Z uwagi na to, że sufit jest w takiej konstrukcji nieregularny ze względu na użycie blachy trapezowej, ostatnie warstwy cegieł należy starannie przyciąć jeśli jest to konieczne. Podobną technikę należy zastosować przy łączeniu ścian działowych z zewnętrznymi, aby zachować spójność konstrukcyjną.
Instalacje wewnętrzne
Mimo że dom z płyty warstwowej charakteryzuje się surowym, loftowym stylem, zapewnia pełen komfort użytkowania. Projektując system grzewczy, warto zainwestować w tym wypadku w wodne ogrzewanie podłogowe, które rozprowadza się na warstwie izolacji termicznej, a źródło ciepła można wybrać dowolnie. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu nie ma konieczności montowania tradycyjnych grzejników ściennych, co jest szczególnie praktycznie w pomieszczeniach, w momencie gdy okna sięgają od podłogi aż po sufit. Na tej samej warstwie izolacyjnej umieszcza się rury instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej. Całość przykrywa się betonem, najlepiej klasy C12/15, który pełni jednocześnie funkcję wykończeniowej posadzki. Po wygładzeniu beton staje się odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a dzięki swoim właściwościom doskonale pochłania ciepło systemu ogrzewania podłogowego, oddając je później do wnętrza.
W budynku z płyt warstwowych najlepszym rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Aby uzyskać bardziej industrialny charakter wnętrza, warto pozostawić rury instalacji wentylacyjnej na widoku. Rury podwiesza się pod trapezowym sufitem. Instalację elektryczną, również można pozostawić nieosłoniętą, wystarczy dobrać odpowiedni kolor przewodów, włączników i gniazdek, aby wpisywał się w wystrój wnętrza.
Korzyści z budowy domu z płyt warstwowych
Popularność płyt warstwowych w budownictwie przemysłowym, a obecnie również w budowie domów jednorodzinnych wynika z wielu ich zalet.
- Płyty warstwowe charakteryzują się precyzyjną geometrią, co zapewnia doskonałą izolację termiczną wnętrza.
- Technologia ta umożliwia zbudowanie domu w krótszym czasie i przy niższych kosztach.
- Materiał ten jest nie tylko lekki, ale również bardzo wytrzymały, co minimalizuje ryzyko problemów konstrukcyjnych podczas budowy.
- Panele są szczelne, co gwarantuje skuteczną izolację akustyczną.
- Dzięki ekologicznemu charakterowi płyt warstwowych, możliwe jest stworzenie autonomicznego mikroklimatu we wnętrzu budynku.
- Dzięki solidności konstrukcji, domy z paneli można modyfikować lub rozbudowywać bez ryzyka uszkodzenia szkieletu budynku.
- Montaż można przeprowadzać o każdej porze roku.
- Dodatkowym atutem jest brak konieczności prowadzenia prac wykończeniowych.
- Płyty są lekkie i zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne, co sprzyja utrzymaniu ciepła w budynku.
- Są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz chemikaliów.
- Często firmy budowlane oferują realizację takich domów „pod klucz”, co oznacza, że ta sama ekipa zajmuje się zarówno budową, jak i wykończeniem.
- Najbardziej ekonomiczną opcją są cienkie płyty z rdzeniem styropianowym, których cena może zaczynać się już od 55 zł za metr kwadratowy.
Podsumowując, budowa domu z płyt warstwowych to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce. Dzięki energooszczędnym właściwościom, szybkiemu montażowi oraz niższym kosztom, technologia ta zyskuje coraz więcej zwolenników. Mimo pewnych ograniczeń estetycznych, domy z płyt warstwowych mogą być doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie nowoczesne, funkcjonalne i ekonomiczne rozwiązania.
MP Alamentti Sp. z o. o.
42-282 Kruszyna
ul. Sobieskiego 18
Szybki kontakt
Telefon: 34 364 31 12
E-mail: zapytania@alamentti.com.pl